Výhody

Žádné dlouhé kabely

Určitě jste se někdy potýkali s některými z následujících problémů:

  • Zasukované kabely - zdlouhavé rozmotávání.
  • Zlomený kabel - závada se nemusí projevit ihned, ale např. až v průběhu měřeného pokusu (což může způsobit chybu měření).
  • Poškozený kabel - kabel můžou poškodit diváci (rozšlapat), závodníci (poškození obuví s hřeby - tretrami), atd.
  • Vadná izolace - izolace starého kabelu popraská, dovnitř může zatéct voda, která způsobí poruchu.
  • Dlouhá příprava (rozmotávání) a úklid (motání) kabelů.

Díky vhodné volbě bezdrátové komunikace se podařilo zmíněné problémy vyřešit. Např. propojení mezi hlavní jednotkou a cílovými moduly (např. na terčích, nebo cílové bráně) je realizováno bezdrátově. Je možné použít bezdrátovou startovací pistoli, atd.

Spolehlivost bezdrátového řešení

Přestože časomíra komunikuje bezdrátově, je zaručena spolehlivost a přesnost měření (dle pravidel požárního sportu – 0,01 s). Přesnost měření není negativně ovlivněna ani případným dočasným rušením bezdrátové komunikace – jsou použity odolné algoritmy pro synchronizaci času.

Dovoluji si upozornit, že některé „konkurenční“ časomíry používají pro komunikaci princip bezdrátových zvonků. Takové řešení je krajně nespolehlivé a nezajišťuje požadovanou přesnost měření!

Dále je nutné upozornit, že bezdrátová zařízení musí splňovat určité požadavky dané Českým telekomunikačním úřadem, na což jsem se také zaměřil.

Senzory

K časomíře je možné připojit různé typy a provedení senzorů:

  • Spínací kontakt, nebo rozpínací kontakt (2 vodiče)

  • Přepínací kontakt (3 vodiče)

  • Optická brána (včetně napájení - např. 12 V)

Jako senzor lze chápat startovací pistoli (resp. spínač uvnitř), mikrofon (pro snímání výstřelu), optickou bránu, sklopný či nástřikový terč, atd.

Pro maximální spolehlivost doporučuji použít senzory s přepínacím kontaktem (3vodičové), nebo na principu proudové smyčky. Při použití přepínacího kontaktu je možné nejen zjistit poruchu, ale také jí předcházet. Ve spojení s propracovaným firmwarem časomíry je možné reagovat na některé chyby, které nastanou v průběhu měření, a přitom změřit čas s požadovanou přesností. Při zjištění chyby senzoru (nebo propojení) je informována obsluha časomíry a není povolen start.

Pro maximální spolehlivost doporučujeme zejména pro disciplínu požární útok použít přepínač se 3 vývody (tj. přepínací kontakt). Časomíra je tak schopná reagovat na problémy jako je voda v konektoru, porucha spínače, přerušený kabel, apod.

Bakalářská práce

Vývojem časomíry jsem se zabýval i ve své bakalářské práci, kterou jsem vypracoval na Vysokém učení technickém v Brně (Fakulta informačních technologií), úspěšně obhájil (A - výborně) a obdržel za ni cenu děkana, což považuji za cestu správným směrem.